Sytuacja nagła, potrzebuję fizjoterapeuty na dziś?
W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe, których nie da się przewidzieć i w ich konsekwencji często może pojawić się bardzo silny ból z którym ciężko jest czekać kilka dni na wizytę.
W takich sytuacjach staramy się zawsze Państwa wesprzeć i nie zostawiamy nikogo bez pomocy.
Czy mogę przyjść bezpośrednio po urazie?
Tak, w sytuacji jeżeli nie ma podejrzenia złamania kości i powstałemu urazowi nie towarzyszy większe uszkodzenie tkanek takich jak sączące się rany, obszerne krwawe otarcia, czy też świeże oparzenia. Ponadto jeżeli stan pacjenta jest dobry i nie występują inne objawy niezwiązane z układem ruchu (neurologiczne, trzewne i inne) zapraszamy na konsultację fizjoterapeutyczną, celem ustalenia dalszych działań.
Musimy pamiętać, że pomimo konieczności jak najszybszego powrotu do zdrowia, nasze tkanki potrzebują czasu na regenerację aby możliwe było odzyskanie zakresu ruchu w stawach, mięśniach, ścięgnach. Rehabilitację należy rozpocząć w okresie od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni od dnia wystąpienia zdarzenia. Wszystko w zależności od wielkości i stopnia urazu lub typu przeprowadzonej operacji.
Jeżeli terapeuta będzie miał wątpliwości co do stanu pacjenta, bądź zauważy inne niepokojące objawy, poprosi o wykonanie dodatkowych badań obrazowych i konsultację z lekarzem specjalistą.
Czy otrzymam podpowiedź jakie ćwiczenia wykonywać w domu?
Tak, niemal po każdej terapii pacjent otrzymuje od nas kilka ćwiczeń do wykonywania w domu. Ponadto udzielamy wskazówek dotyczących bezpiecznego wykonywania czynności życia codziennego tzw. profilaktyki (np. pozycja spania, pozycja siedzenia, pozycja podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów), a także podpowiadamy czego unikać aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotów dolegliwości i cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Czy po zabiegu rehabilitacji mogę poczuć się gorzej?
Tak, istnieje taka możliwość. Nasz organizm może różnie zareagować na rozmaite zabiegi gdyż każdy z nich stanowi dla niego nowy, nieznany bodziec. Może zdarzyć się pogorszenie lub wzmocnienie dotychczasowych objawów lub pojawienie się uczucia „innego” bólu. Zazwyczaj stan ten przechodzi w ciągu 48 godzin od zabiegu, a kolejne zabiegi nie wywołują już tak dużych zmian dla organizmu.
Nasi pacjenci mają zawsze możliwość skontaktowania się z nami w celu dopytania o reakcje po terapii, jednak zawsze staramy się przekazać wszystkie informacje podczas wizyty.
Czy powinienem/powinnam mieć skierowanie od lekarza na rehabilitację?
Aby umówić się do fizjoterapeuty w naszej placówce nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Jednakże mile widziane są wszystkie aktualne wyniki badań takie jak np. USG, RTG itp., wypis ze szpitala, zalecenia ze strony lekarza, czy też skierowania na zabiegi. Uzupełnienie wywiadu o dużą ilość informacji na temat Państwa zdrowia pomoże w doborze odpowiedniej formy terapii.