• Bbaner2

    Fizykoterapia

Pod pojęciem fizykoterapii rozumie się stosowanie w celach leczniczych różnych zabiegów fizycznych, które wywierają określony wpływ na nasz organizm. Bodźce fizyczne działają bezpośrednio na skórę, inne zaś na narządy i tkanki głębiej położone. Jedne i drugie wywierają działanie stymulujące na wiele układów i narządów. Zabiegi pobudzają procesy biologiczne w tkankach co wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych.

Fizykoterapię stosuje się m.in. po operacjach, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, w dolegliwościach bólowych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Ponadto zabiegi pomagają również w stymulacji mięśni i nerwów obwodowych.

ELEKTROTERAPIA

W elektroterapii stosuje się prądy stałe i prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości działając stymulująco na zakończenia nerwów czuciowych, ruchowych, na układ autonomiczny oraz bezpośrednio na włókna mięśniowe. Dzięki temu odczuwalna jest ulga w dolegliwościach bólowych oraz w stanach zapalnych tkanek. Zabiegi te pobudzają tkanki i mięśnie głęboko położne w naszym organizmie, co prowadzi do ich odżywienia oraz szybkiej regeneracji. Dzięki stymulacji prądem tkanki są lepiej ukrwione co przyczynia się do szybszego wchłaniania się m.in. obrzęków.

Dzięki zastosowaniu elektroterapii po urazach, możliwe jest przywrócenie siły osłabionym mięśniom poprzez rozluźnienie i zmniejszenie ich napięcia.
W naszej placówce dostępne są następujące rodzaje elektroterapii: galwanizacja, elektrostymulacja, prądy TENS, jonofereza, prądy diadynamiczne, prądy Kotza, prądy Traeberta.

LASEROTERAPIA

Jednym z najważniejszych skutków działania promienia laserowego jest intensyfikacja metabolizmu komórek i pobudzenie procesów regeneracyjnych tkanek (głównie tkanki łącznej i nabłonkowej) oraz poprawa mikrokrążenia krwi. Światło laserowe wpływa stymulująco na regenerację mięśni oraz przyśpiesza wzrost włókien nerwowych.

W rehabilitacji ten zabieg stosuje się najczęściej w leczeniu takich schorzeń jak: nerwobóle, bóle mięśniowe, zmiany zwyrodnieniowe, a także choroby przeciążeniowe przebiegające ze stanami zapalnym jak zespół cieśni nadgarstka czy łokieć tenisisty.

Laseroterapia przyczynia się także do przywrócenia prawidłowego krążenia, leczenia blizn pooperacyjnych, owrzodzeń i trudno gojących się ran oraz leczenia schorzeń przeciążeniowych.

MAGNETOTERAPIA

Do celów leczniczych wykorzystywane jest zmienne, impulsowe pole magnetyczne, które przenika równomiernie przez wszystkie tkanki powodując zmianę ich funkcji biologicznych, co prowadzi do mobilizacji procesów regeneracyjnych i odpornościowych.


Działanie polem magnetycznym przyczynia się do przyśpieszenia regeneracji chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Terapia pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości stosowana jest w leczeniu pourazowych schorzeń narządu ruchu, zwłaszcza złamań kości z opóźnionym zrostem, niegojących się ran i owrzodzeń, uszkodzeń stawów i sąsiednich tkanek, w chorobie zwyrodnieniowej i stanach zapalnych stawów.

Dużym plusem pola magnetycznego jest możliwość stosowania zabiegu w stanie ostrym oraz po złamaniu nawet kiedy założony jest gips.

ULTRADŹWIĘKI

Ultradźwięki są to fale dźwiękowe, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, o częstotliwości powyżej 20 000 drgań na sekundę. Wahania ciśnień w tkankach pod wpływem fali akustycznej powodują tzw. mikromasaż. W dawkach leczniczych ultradźwięki poprzez działanie mechaniczne wpływają na obwodowy i autonomiczny układ nerwowy, a wywołując efekt cieplny, wpływają na tkankę łączną i mięśniową. Terapię ultradźwiękami stosujemy w stanach zapalnych, w leczeniu bólu, zmniejszeniu obrzęku, w celu przyspieszenia zdrowienia tkanek, w celu odbudowy i poprawy krążenia, a także zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej.

Ultradźwięki działają przeciwbólowo, rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszają napięcie mięśniowe i hamują procesy zapalne.

Ultradźwięki wpływają także na enzymy ustrojowe i przyśpieszają wchłanianie na poziomie tkankowym różnych substancji. Umożliwia to wprowadzanie substancji leczniczej za pomocą fali ultradźwiękowej (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmiękczające zmiany bliznowate) tzw. FONOFOREZA.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA

Krioterapia miejscowa kierowana jest na bolesne miejsce/obszar ciała. Szczególnie wskazana jest w ostrych stanach zapalnych, obrzękach kończyn i stawów oraz w chorobach reumatycznych. Stosowana jest również na bóle kręgosłupa, a także w świeżych urazach (złamania, zwichnięcia, skręcenia).
Krańcowo niskie temperatury mogą wywoływać korzystne reakcje w leczeniu organizmu – reakcje obronne uruchamiają mechanizm termoregulacji.
W naszej placówce urządzenie do krioterapii wykorzystuje strumień pary azotu, który osiąga temperaturę -160o C przy wylocie dyszy.

Dzięki poprawie krążenia krwi i przepływu chłonki jednym z najważniejszych efektów krioterapii jest działanie przeciwobrzękowe oraz zniesienie odczuwania bólu.
Po zabiegu następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych, obniżenie stanu zapalnego, redukcja obrzęków, zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz szybszy proces regeneracji.

W wyniku krioterapii następuje najpierw zwężenie, a następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych, co widoczne jest, jako zaczerwienie obszaru ciała.  
Skutkiem rozszerzonych naczyń jest zwiększony przepływ krwi, dzięki czemu uzyskuje się lepszą przemianę materii i szybsze usunięcie szkodliwych produktów.

TERAPIA SKOJARZONA

Terapia skojarzona to łączenie ze sobą zabiegów, dzięki czemu zostaje wzmocniony efekt działania leczniczego.

W naszej placówce używa się połączenia dwóch metod w jednym czasie. Pracujemy na połączeniu elektroterapii z ultradźwiękami. W tym zabiegu głowica ultradźwiękowa stanowi zarazem jedną z elektrod, dzięki czemu mamy zabieg elektroleczniczy wykonywany aktywnie przez terapeutę. Istnieje możliwość łączenia ultradźwięków z prądami interferencyjnymi (Nemeca), TENS.

 

Zapraszamy na zabiegi fizykoterapii do naszej placówki.

Rehabilitacja RehAB Warszawa - Białołęka - Tarchomin. 


rezerwacja2