O bliznę należy dbać. Wielu naszych pacjentów nie zdaje sobie sprawy jak blizny wpływają na jakość naszego życia oraz tego, że w naszym organiźmie wszystko jest ze sobą połączone za sprawą m.in. powięzi. Warto wiedzieć, że mogą one wywoływać negatywne skutki nie tylko w miejscu, w którym powstały, ale też w odległych tkankach i narządach. Często powodują:
- ograniczenia ruchomości,
- zaburzenia postawy ciała,
- zaburzenia czucia w obrębie blizny,
- przeciążenia,
- dolegliwości bólowe.
W naszym gabinecie fizjoterapeuci wspomagają prawidłowe formowanie blizn poprzez m.in:
- mobilizację blizny, co jest skuteczną metodą jej zmiękczania oraz uruchamiania
- kinesiotaping (dynamiczne plastrowanie) jako wsparcie gojenia się blizny poprzez zmniejszenie odczuwania bólu, aktywację układu limfatycznego, mikrokrążenia, poprawienie funkcjonowania okolicznych mięśni i stawów oraz normalizację napięcia mięśni
- techniki rozciągające, masaże
- suche igłowanie
- różne zabiegi fizykoterapii (m.in. ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia), które przyspieszają gojenie, usprawniają krążenie, zwiększają ruchomość i elastyczność tkanki, redukują ból oraz zapobiegają powstawaniu zrostów i bliznowców
- przekazanie instruktaż samodzielnego mobilizowania blizny w domu
Kiedy zacząć terapię blizny?
- po operacji chirurgicznej - bezpośrednią pracę z blizną najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, jednakże po całkowitym jej wyleczeniu (zagojeniu)
- stare blizny też można mobilizować - w trakcie wywiadu często okazuje się, że bóle z którymi przychodzą pacjenci mogą mieć swoje źródło w bliźnie, która powstała po operacji bądź zabiegu przeprowadzonym nawet wiele lat temu.
Terapia ma na celu poprawę przede wszystkim komfortu psychicznego pacjentów oraz poprawy jakości życia.
Zapraszamy
Terapia blizn w Rehabilitacja RehAB Warszawa - Tarchomin - Białołęka