Ostroga piętowa jest to dolegliwość, w której ból jest głównie skoncentrowany w okolicy guza piętowego lub tylnej powierzchni kości piętowej.
Często na badaniach obrazowych kości piętowej, widoczna jest narośl przypominająca ostrogę. Warto jednak podkreślić, że sama ostroga nie boli, problemem jest długotrwały stan zapalny rozcięgna podeszwowego – to właśnie ten stan jest w dużej mierze odpowiedzialny za odczuwany ból.
Ból potrafi być ostry, uwierający, przeszywający i narastający, towarzyszący każdemu krokowi.
Nie ma jednej określonej przyczyny powstawania ostrogi. Co więcej – możliwych przyczyn jest całkiem sporo. Kilka z nich, które każdy z nas może odnieść do życia codziennego to m.in.:
- nieodpowiednio dobrane obuwie,
- płaskostopie,
- długotrwałe i niewyleczone kontuzje okolicznych stawów: skokowego i kolanowego,
- zaburzona biomechanika chodu oraz kumulacja przeciążeń w obrębie rozcięgna,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
- powtarzalna, intensywna aktywność fizyczna, np. bieganie,
- nadwaga.
Skoro więc ostroga tak bardzo utrudnia funkcjonowanie, czy istnieją skuteczne metody niwelowania dolegliwości? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Możemy wymienić kilka metod fizjoterapeutycznych, które pozwolą uporać się z bólem: - ultradźwięki, laseroterapia,
- fala uderzeniowa,
- mobilizacja tkanek miękkich,
- mobilizacja stawów,
- masaż leczniczy,
- kinesiology taping.
Istnieją też formy pracy własnej, wspomagające terapię ostrogi. Jedną z form takiej autoterapii jest rolowanie i masowanie twardą piłeczką bolesnej okolicy.
Warto też zastosować ćwiczenia rozciągające w obrębie mięśnia trójgłowego łydki oraz rozcięgna podeszwowego, jak też ćwiczenia poprawiające mobilność .
Zapraszamy
Ostroga piętowa, fala uderzeniowa w Rehabilitacja RehAB Warszawa - Tarchomin - Białołęka