Jest to złamanie nasady dalszej kości promieniowej (znajdującej się bliżej nadgarstka). Zwykle przyczyną jest upadek na rękę podczas szybkiej próby asekuracji.
Złamanie bardzo często spotykane jest wśród aktywnych dzieci (podczas uprawiania sportu), osób z zaburzeniami równowagi oraz ze zdiagnozowanymi zmianami osteoporotycznymi, których kości są bardziej podatne na złamania podczas upadków/kontuzji.
- silny ból, pojawiający się przy próbach poruszania nadgarstkiem oraz palcami dłoni;
- obrzęk, zaczerwienie, stan zapalny;
- krwiak w miejscu urazu;
- widoczna deformacja w przypadku złamań z przemieszczeniem.
Leczenie i rehabilitacja:
- W zależności od stopnia przemieszczenia, złamanie Collesa może być leczone zachowawczo lub operacyjnie. Wstępne leczenie zwykle obejmuje usztywnienie kończyny (założenie gipsu). Opatrunek gipsowy powoduje usztywnienie tkanek miękkich, co wpływa na zmniejszenie zakresów ruchu.
- Zarówno po unieruchomieniu jak i po zabiegu operacyjnym wskazana jest rehabilitacja kończyny, która znacznie przyśpiesza powrót do zdrowia.
- Powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej po powstaniu stabilnego zrostu kostnego. W przypadku leczenia operacyjnego kiedy kość została ustabilizowana płytką, wskazane jest natychmiastowe rozpoczęcie rehabilitacji.
- stosowanie zabiegów zmniejszających ból i obrzęk oraz aktywujących stawy i mięśnie;
- mobilizacja i usprawnianie nadgarstka (terapia manualna, ćwiczenia, kinesiology taping);
- stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych (zwłaszcza pole magnetyczne);
- jeśli złamanie było otwarte i została przerwana ciągłość skóry, to blizny po szyciu będą wymagały terapii.
Terapia manualna, rehabilitacja nadgarstka, ćwiczenia, kinesiology taping, fizykoterapia, pole magnetyczne w Rehabilitacja RehAB Warszawa - Tarchomin - Białołęka